Uudised

Leia huvipakkuv uudis kategooriate abil:

KõikAbieluvõrdsusAjaluguAlampalkAmetiühingudAnts JohansonArvamusAus valitsemineAutovaba päevAvatud ühiskondDemokraatiaDigipööreEbavõrdsusEestiEesti keeleesti kultuurEesti-SoomeehituskeeluvööndidElekterEnergeetikaEnergiahinnadErakondERJKEttevõtlusEuroopaEveliis PadarfeminismHääleõigusHaigekassahaiguspäevHaiguspäevadHaridusHarvikhaigusedHiiumaaHooldekodureformHooldusreformHoolekandereformHoolimineHuviharidusIda-VirumaaIgaüks loeb!Jaan TõnissonJulgeolekKadri LeetmaaKaitsepoliitikaKarl PütseppKeeleseadusKeskkondKeskkonnaministerKindlustunneKliimaKodanikuühiskondKohalikud omavalitsusedKoostööKõrgharidusKriisKrista AruKultuurkultuuritöötajadLapsed ja peredLiiklusLinnaruumLipupäevLõimumineLoodusLooduskaitseLoomakaitseMaaeluMadis KallasMajandusMaksudMaksupoliitikamaksusüsteemMart HiobMeediaMetsandusMonumendidNaisedNaistevastane vägivaldNATO tippkohtumineNooredÕigusÕigusabiÕigusriikOmastehooldusOmavalitsusedÖöeluõpetajadõpetajate palgatõusPalgadPalgalõhePensionperetoetusedPõhiõigusedPõllumajandusPunasümbolidRahvastikränneravuslusRegionaalpoliitikaRiigieelarveRiigikaitseRiigikoguRohepööreSiseturvalisussõbralik eestiSõda UkrainasSolidaarsusmaksSooline võrdsusSotsiaalkaitseSotsiaalteenusedTaastuvenergiaTallinnTallinna eelarveTartuTartu linnTeadusTervishoidTervislik eluviisToimetulekTööTugev EestiTurismTurvaline EestiÜhiskondÜhistransportUimastipoliitikaUkrainaukraina sõdaUncategorized @etÜürielamudÜürielamute programmVaktsineerimineValimisedVälispoliitikaValitsemineValitsusVanemad sotsiaaldemokraadidVihareferendumVõrdõiguslikkusvõrdsed võimalused

Tugevdame omavalitsuste autonoomiat: SDE Tartu piirkonna pöördumine

Viimaste nädalate sündmused Eestis on osutanud mitmele valupunktile hariduse, sotsiaalhoolekande ja maksuküsimuste korraldamisel. Need viitavad laiemale kriisile Eesti omavalitsuste autonoomias. Kutsume keskvalitsust üles astuma samme, tagamaks kohalikele omavalitsustele piisav otsustusõigus avalike teenuste pakkumiseks ja teiste kohaliku elu küsimuste üle otsustamiseks. Tartu sotsiaaldemokraatide ettepanekud omavalitsuste positsiooni ning autonoomia tugevdamiseks Taastada võimalikult kiirelt 2008. aasta kriisi eelne…

Loe edasi

Mart Hiob: piiskopid ja Tartu

Tartu volikogu komisjonides arutatakse sel nädalal ettepanekut taastada Tehase tänavale täielikult või osaliselt Piiskopi nimi. Nimemuutmise ettepaneku tegid tänava elanikud ise (TPM 19.9). Väga hea mõte! Kuigi Tartu asulakohana on juba muinasaegne, siis Tartu kui linna ajalugu saame lugeda alates keskajast. Tartu linna loomise üks suuremaid «süüdlasi» on aga katoliku kirik, kes pärast mitmeid meelemuutusi…

Loe edasi

Priit Välja: Kuidas päästa peremeditsiini maapiirkonnas? Ideid välismaalt ja Eestist

Esimesena postkontorite sulgemised, tänavu koolide sulgemised maapiirkondades. Kas on võimalik, et järgmisena jääb kättesaamatuks arstiabi? Perearst Ruth Kalda kirjutas aastal 2020, milline seis ootab meid esmatasandil aastal 2030, kui midagi ette ei võeta: „Kui midagi ei muutu, on üle 400 perearsti vanemad kui 65 aastat ja osa neist läheb kindlasti pensionile ning see tähendab veelgi…

Loe edasi

Eveliis Padar: ka täna hommikul tõusis päike idast ja Rahvastikuregistris polnud ühegi inimese perekonnaseis “abielus” neile ootamatult tühistatud

Suure tõenäosusega on seis sama ka 2024. aasta 1. jaanuaril, mil Eestis hakkab kehtima abieluvõrdsus. Meil on põhjust tähistada aasta(kümne)te pikkuse töö vilju, mille tulemusel osal ühiskonnast, keda riik oli seni kohelnud teisejärguliste kodanikena, on tagatud samaväärsed õigused kõigi teistega. Seni olid samast soost paaride soovid ja vajadused pakkuda oma perekonnale turvatunnet jäänud seaduseandja silmis…

Loe edasi

Krista Aru: Kultuur on meie ühisosa

Meil on õnn elada vabas Eestis. Demokraatliku riigi üks suurimaid eeliseid on, et kõigil võib olla kõige kohta oma arvamus ning kellegi jaoks määratud ja kinnistatud teemasid pole. See on tore, et enamuse sündmuste ja tegevuste, isikute ja arengute suhtes valitseb arvamuste paljusus, kuid mõnede suurte küsimuste ja teemade puhul peaks arvamuste paljususest saama ühiskonda…

Loe edasi

Mart Hiob: Keskkond on ruum, milles toimub meie elu ja seepärast on selle seisund meile määrava tähtsusega

Keskkonda võime jagada looduslikuks ja inimtekkeliseks, kuid valdav osa Eestimaast on inimmõjutusega looduskeskkond. Oleme aastatuhandeid keskkonda muretult tarbinud, kuid viimase sajandiga on kasvanud mõistmine, et ilma elu hävitamata niimoodi enam jätkata ei saa. Maailma rahvad on kokku leppinud, et püüame vältida keskkonna edasist halvendamist eelkõige võideldes kliimamuutuse ja elurikkuse hävimisega. Selleks tuleb meil ühiskonnas läbi…

Loe edasi

Kadri Leetmaa: rahvuslus ei pea olema kuri.

Kadri Leetmaa, SDE Tartu piirkonna esimees, ühiskonnageograaf ja ema kirjutab Tartu rahu aastapäeval, et rahvuslus ei pea olema kuri. Möödunud sõjaaasta pani meid vaateid maailma tasakaalule ümber mõtestama. Eesti inimesed ei ole kunagi olnud nii avatud südamega sõja eest pagevate inimeste aitamisel. Meedia kaudu meieni jõudvad sõjakoledused panid mõistma, kui haavatav on meid ümbritsev mugavus.…

Loe edasi

Eveliis Padar: strateegiline on valida naisi

106 aastat on Eesti naistel olnud valimisõigus – see vabadus on puudutanud vaid umbes nelja põlvkonda. Hind, mis selle õiguse eest makstud on, pole olnud odav – seetõttu ei tohi ka seda õigust kergekäeliselt maha pillata või tühiseks pidada. Kuigi statistika näitab, et naised käivad usinamalt valimas, on seadused sageli naisi mittearvestavad või lausa vaenulikud.…

Loe edasi

Eveliis Padar: lõpetage jutt eestlaste väljasuremisest

Eveliis Padar, sotsiloog ja peatselt 2 lapse ema kirjutab Tartu Postimehes, kuidas uue peretoetuse näol on tegemist kehvasti sihitud rahaga sündide ostmise sooviga ning kuidas tegelikult vajab Eesti hoopis läbimõeldud ja stabiilset lapse- ja perekeskset poliitikat, mis oleks suunatud juba olemasolevate laste ja lastega perede heaolu parandamisele. Äsja avalikustati 2022. aasta sündide arv Eestis, mis…

Loe edasi