Vabadus, õiglus, julgeolek!

Ivari Padar
Endine eurosaadik, varasem põllumajandusminister ja rahandusminister 127

Olen agronoomi poeg ja seega olnud põllumajanduse ja maaelu keskel sünnist saati. Tean nii kolhoosielu kui talude taastamise aega, mil olin talunik ja kohaliku taluliidu juht. Olen töötanud põllumajandus- ja rahandusministrina ning teeninud Eesti riiki nii riigikogu liikmena kui europarlamendi saadikuna. Seega minevik on olnud lopsakas ja kogemuste vähesuse üle kurta ei saa. Tunnen möödunud aegu ja tean, kuidas käib otsustamine Euroopa Komisjonis, Euroopa Parlamendis ja ka Eesti valitsuses.

Minu seisukohad

Uues Euroopa Parlamendis on koormaga väljakutseid, millest paljud hõlmavad keskkonnateemasid. Kõik keskkonnapiirangutega seonduv peab olema põhjalikult läbi analüüsitud, praktikas rakendatav ja ühiskonnale jõukohane. Pastakast imetud keelud ja käsud ei tohi liikmesriikideni jõuda! Mõistlik inimene saab aru, kui oluline on meid ümbritsev keskkond, mille väga tähtis osa on põllumajandus.

 Vähem bürokraatiat! Ka see on mure, mis vajab lahendamist. Eelarveperioodil 2021-2027 on Eesti kasutada kuni 8 miljardi euro eest Euroopa vahendeid. Meie endi maksta on umbes 2,5 miljardit eurot. Ehk iga makstud euro eest saame tagasi rohkem kui kolm eurot. Samas on liigsete keeldude ja kontrollimisega mindud üle piiri. Selle vältimiseks tuleb oluliselt rohkem kuulata tegevpõllumehi ja leida koos huvigruppide esindajatega mõistlik tasakaalupunkt. On ju meie kõigi huvides, et laual on tervislik ja kvaliteetne toit, et meie ühine toetusraha läheb asja ette ja et puhas keskkond säilib ka tulevastele põlvede tarbeks.

Valitava parlamendi aega jäävad arutelud ka uue eelarveperioodi üle. Tuleb teha tööd ja seista selle eest, et Eesti oleks õiglaselt koheldud nii põllumajanduse kui ka kõigi teiste eluvaldkondade toetamisel.

Soovitajad