Reili Rand: eelarve teeb Eesti tugevamaks ja hoolivamaks

Riigikogus enne 2023. aasta riigieelarve kinnitamist sotsiaaldemokraatide nimel kõnelenud Reili Rand tõstis esile selle, et ajal kui jõhkrad hinnatõusud võtavad paljude taskust  ära iga neljanda euro, tuleb uus eelarve inimestele appi ja vaatab ka tulevikku. 

„Sotsiaaldemokraatide jaoks on  märgiline hoolekanderefomi käivitamine, millesse riik suunab eeloleval aastal üle 40 miljoni euro. Selle raha toel muutub koht hooldekodus abivajajatele pensioni eest kättesaadavaks ning areneb koduteenuste pakkumine, et eakad tuleksid paremini oma kodus toime,“ ütles Rand.

Eelarve aitab tema sõnul jõudumööda kõrgustesse kerkinud hindadega hakkama saada. „Tulumaksuvaba määra tõus jätab väiksema palga saajatele aastas kuni 372 eurot rohkem kätte,“ rääkis Rand. „Arvestatavat palgalisa saavad õpetajad, treenerid, kultuuriinimesed, tervishoiutöötajad, päästjad ja politseinikud. Näiteks päästjate palk tõuseb 36 protsenti ja ühegi politseiniku palk ei jää alla Eesti keskmisele palgale.“

Rand peatus oma kõnes ka lastetoetustel ja maaelu arendamisel. „Sotsiaaldemokraatide jaoks on oluline, et elu oleks võimalik kõikjal Eestis. Meie eestvedamisel on ellu äratatud üürimajade programm, et leevendada maapiirkondades valitsevat üürikorterite nappust. Järgmisel aastal panustatakse sellesse valdkonda esimesed viis miljonit eurot,“ lausus ta.

„Ajale jalgu jäänud õhukese riigi jõuetu maksusüsteemi tõttu on võimalused meie inimeste ja majanduse toetamiseks aina ahtamad.  Aga suures plaanis teeb järgmise aasta eelarve Eesti tugevamaks ja hoolivamaks, leevendab ränka elukalliduse tõusu ja lubab kõige haavatavamatel raske talve üle elada,“ lõpetas Rand.