Marina Kaljurand: Euroopa peab otsustavalt suurendama oma sõjalist võimekust ja vajab kaitsevolinikku

Sotsiaaldemokraadid pidasid täna volikogu, kus võeti vastu ka poliitiline avaldus seoses lähenevate Euroopa Parlamendi valimistega.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valimisnimekirja esinumber, eurosaadik Marina Kaljurand rõhutas poliitilises avalduses, et Euroopa peab otsustavalt suurendama oma sõjalist võimekust ja olema strateegiliselt autonoomne. “Eestil ja kogu Euroopal peab olema piisavalt jõudu ja valmidust operatiivselt reageerida mistahes ohule, mis ähvardab Euroopa Liidu liikmesriikide julgeolekut ja rahvusvahelisel õigusel põhinevat maailmakorda,” sõnas Kaljurand.

Küll aga tõdes ta, et täna ei piisa meie relvastuse ja laskemoona varudest ei Ukraina abistamiseks ega ka Euroopa Liidu kaitsmiseks kõigi ohustsenaariumide puhul. “Liikmesriikide kaitse-eelarved peavad oluliselt kasvama ja Euroopa kaitsetööstus tuleb taas käima lükata. Me toetame ettepanekut nimetada Komisjoni järgmises koosseisu ametisse Kaitseküsimuste volinik, kelle vastutusalas on kõik Euroopa Liidu ühise julgeoleku- ja kaitsevaldkonna algatused ja instrumendid ning ka piisavad eelarvevahendid nende elluviimiseks. Sotsiaaldemokraadid toetavad täiendavate kaitsekulutuste rahastamiseks riigikaitsemaksu kehtestamist või riigikaitselaenu võtmist, mitte kärpeid inimeste toimetuleku või avalike teenuste nagu tervishoiu, sotsiaalvaldkonna ja hariduse arvelt.”

Nende ideede elluviimiseks kutsuvad sotsiaaldemokraadid üles valima europarlamendi valimistel seegi kord Euroopat juhtima vabadusi ja demokraatiat väärtustavad poliitilised jõud. “Oleme riigi ja rahvana Euroopa Liiduga ühinemisest palju võitnud ning andnud ka oma panuse tugevama ja õiglasema Euroopa ehitamiseks. Täna on vabaduse, demokraatia ja õigusriikluse alused tõsise surve all. Väljastpoolt ohustavad meie vabadust totalitaarsed jõukeskused, seestpoolt populismile ja äärmusideoloogiatele rajatud poliitilised jõud. Euroopa julgeolekuolukord nõuab meilt võimekust vaenlasi heidutada ning oma põhiväärtusi ja vabadusi kaitsta,” ütles Kaljurand 28. aprillil toimunud SDE volikogul.

Sotsiaaldemokraadid suunduvad täna pärast volikogu, orienteeruvalt kell 15 ühiselt Euroopa Parlamendi valimiste tänavakampaaniat tegema Tammsaare parki, kus kõigil on võimalik nii SDE europarlamendi kandidaatidelt kui teistelt sotsiaaldemokraatidest juhtpoliitikutelt küsimusi küsida ja nende seisukohtadega tutvuda. Ajakirjanikud on oodatud suurt ühiskampaaniat kajastama ja intervjuusid tegema.

Avalduse teksti täismahus saab lugeda siit: https://www.sotsid.ee/euroopa-parlamendi-valimistel-on-kaalul-ukraina-voit-ja-euroopa-tulevik/

Euroopa Parlamendi valimiste sotsiaaldemokraatidest kandidaatide ja programmiga saab lähemalt tutvuda https://valimised.sotsid.ee/