Sotsiaaldemokraat Jaak Juske kinnitusel langetas riigikogu täna ajaloolise otsuse, kui ta seadustas ülemineku täielikule eestikeelsele haridussüsteemile. Samas hoiatas ta liigse kiirustamise ja tormakate sammude eest, mille tulemusena võib õppetöö tase alla käia.
Riigikogu heakskiidu saanud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatused näevad ette, et üleminek eestikeelsele koolile toimub aastatel 2024-2030. Juske sõnul on tegu viimase 30 aasta olulisema reformiga Eesti haridusmaastikul.
„On oluline, et me ei teeks seda reformi kiirustades, et ei kannataks meie hariduse kvaliteet. Kuna üleminek toimub järk-järgult järgmise seitsme-kaheksa aasta jooksul, siis on meil on aega, et koolitada vajalikul arvul õpetajaid ja välja töötada vajalikud õppematerjalid. Sotsiaaldemokraadid tunnevad muret õpetajate järelkasvu pärast. Juba täna on eestikeelses koolis väga tõsine õpetajate kriis, mis on varsti võtmas lausa katastroofi mõõtmeid. Reformi elluviimine võib seda õpetajate puudust veelgi süvendada, mistõttu võib kannatada kõigi meie noorte hariduse kvaliteet ja tulevik. Seda riski tuleb selgelt vältida,“ ütles Juske
Haridus- ja teadusministeeriumil tuleb nüüd tema sõnul reformi selge tegevuskava koos vajalike rahaliste vahenditega välja käia ja ellu viia.
Eraldi rõhutas Juske lasteaia olulisust noorte haridusteel. „Kõige väiksemad omandavad keelt kõige paremini ja nii lasub selle reformi esimene väljakutse just lasteaiaõpetajatel. Sotsiaaldemokraatide selge sõnum tänasele haridus- ja teadusministrile on: me peame leidma ka lasteaiaõpetajate jaoks vajaliku palgatõusuraha. Me ei tohi lasteaednikke unustada – just neist algab reformi elluviimine,“ tõdes Juske.