Indrek Saar: Isamaa sogab vett, sest kardab erakondade rahastamise suuremat läbipaistvust

Sotsiaaldemokraatide kinnitusel takistab Isamaa jätkuvalt erakondade rahastamise järelevalve tugevdamist – selle asemel, et olemasoleva eelnõuga edasi minna on Isamaa asunud avalikkusele puru silma ajama.

”Isamaa käis viimasel hetkel välja üheksa uut ettepanekut, mis ei viita just ülemäärasele konstruktiivsusele. Sotsiaaldemokraadid on valmis nendega edasi minema, kui tegu oleks põhiseaduspäraste ettepanekutega. Paraku on tõsine kahtlus, et kriminaalkorras karistatud erakonna sundlikvideerimine seda ei ole, mistõttu pakkusime kompromissina arutada antud ideed edaspidi. Paraku tegeleb Isamaa eesotsas Urmas Reinsalu hämamisega, sest kardetakse erakondade rahaasjade suuremat läbipaistvust,” ütles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Indrek Saar.

Sotsiaaldemokraadid on järjepidevalt seisnud erakondade rahastamise järelevalve süsteemi tõhustamise eest ning otsinud siin ühisosa. “ Eelnõu ootas pikki kuid Isamaa ministri sahtlis, seda aega tulnuks kasutada aruteludeks, milleks praegu pole enam mahti, sest jäänud on vaid kaks riigikogu istunginädalat,“ märkis Saar.

Otsustava tähtsusega on tema sõnul see, et Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon saaks õiguse kontrollida kõiki dokumente ja koguda vajalikku teavet ka kolmandatelt osapooltelt, mis maandab korruptsiooniriske. Poliitiline tegevus peab olema aus ja läbipaistev. Eriti oluline on erakondade rahastamise läbipaistvus enne valimisi – valimiskampaaniale kuluvate summade päritolu ja kasutus peab olema selge ja tõendatud, tõdes Saar.