Euroopa Parlamendi valimiste kandidaadid

 

16. märtsil Paides toimunud üldkogul kinnitas Sotsiaaldemokraatlik Erakond esimesena Eestis enda Euroopa Parlamendi valimiste valimisnimekirja ja valimisprogrammi. Sotsiaaldemokraatide esinumber europarlamendi valimistel on Marina Kaljurand. 

Sotsiaaldemokraatide esinumber europarlamendi valimistel on tänane eurosaadik, endine välisminister ja pikaajalise kogemusega diplomaat Marina Kaljurand. Nimekirjas järgneb talle samuti hetkel sotsiaaldemokraate europarlamendis esindav kogenud poliitik, endine mitmekordne minister Sven Mikser ning kolmandana endine Narva linnapea, siseminister ja Narva kolledži rektor Katri Raik.

Nimekirjas järgnevad neile sotsiaaldemokraatidest Euroopa Parlamendi kandidaadid: riigikogu liige Tanel Kiik, terviseminister Riina Sikkut, endine põllumajandusminister ja eurosaadik Ivari Padar, Tallinna öölinnapea Natalie Mets, siseministri nõunik Vootele Päi ja sotsiaaldemokraatide riigikogu fraktsiooni juht Jevgeni Ossinovski.

Erakonna esimehe Lauri Läänemetsa sõnul on rõõmustav, et sotside valimisnimekiri on  triibuline ehk mees- ja naiskandidaatide vahel tasakaalus. “Sotsiaaldemokraadid lähevad europarlamendi valimistele võtma kaht saadikukohta. Usume, et meie tuleviku jaoks on oluline, et Eestit esindaksid vabadust ja õiglust ning kogu Euroopa ühtsust väärtustavad saadikud. Justnimelt ühtsetena peame edasi liikuma kõikides küsimustes – kahtlemata on selleks esikohal julgeolek, aga kindlasti ka inimeste väärikas toimetulek või õiglane konkurents majanduses. Kõiki neid põhimõtteid esindab ka meie valimisprogramm,” ütles Läänemets.

Valimiste esinumber Marina Kaljurand sõnas, et kõige olulisem eesmärk eesootavatel valimistel on kindlustada, et läheksime demokraatia tugevdamise teed. “Tänavu möödub 20 aastat Eesti liitumisest Euroopa Liiduga. See koos käidud tee on olnud käänuline, aga see on olnud õige tee. Vahepeal oleme kogenud nn EKREIKE valitsust, mis oli šokiteraapiaks Eesti ühiskonnale ja võiks olla meenutuseks ka nüüd, europarlamendi valimistel – ärme lähe vabaduste ja õiguste piiramise teed. Ja neile, kes on pettunud Reformierakonnas ja Eesti 200s, ütlen ma järgmist – ma saan aru teie pettumusest, aga ärge pöörake selga liberaalsele maailmavaatele, ärge minge kaasa parempoolsete hüsteeriaga. Hääletage ka Euroopa Parlamendi valimistel demokraatia, vabaduse ja julgeoleku poolt, hääletage sotsiaaldemokraatide poolt,” rääkis Kaljurand.

Sotsiaaldemokraatide valimisnimekiri 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks:

 

1. Marina Kaljurand
2. Sven Mikser
3. ⁠Katri Raik
4. ⁠Tanel Kiik
5. ⁠Riina Sikkut
6. ⁠Ivari Padar
7. ⁠Natalie Mets
8. ⁠Vootele Päi
9. ⁠Jevgeni Ossinovski

 

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad Eestis 3.-9. juunini kestva valimisnädala jooksul esmaspäevast, 3. juunist kuni pühapäeva, 9. juunini kestva valimisnädala jooksul. Elektrooniline hääletamine kestab 3. juunist kuni 8. juunini. Valimispäeval, 9. juunil saab hääletada valimisjaoskondades üle Eesti. Europarlamendi saadikuid valitakse iga viie aasta tagant ning Eestil on parlamendis 7 saadikukohta.