TANEL KIIK: sõjas hukkunud laste mälestuspaik Kiievis jääb igaveseks mällu

Eesti-Ukraina parlamendirühma aseesimees, sotsiaaldemokraat Tanel Kiik kinnitas täna riigikogu ees, et ainuke viis Venemaa sõjamasina peatamiseks ning Ukraina laste sõjast ja kannatustest päästmiseks on Ukraina täielik võit Venemaa üle.

Riigikogu võttis täna 79 poolthäälega vastu avalduse, millega mõistis hukka Venemaa tegevuse Ukraina laste küüditamisel.

„Olen sõja ajal kahel korral Ukrainat külastanud ning näinud palju inimlikku vaprust ja kindlameelsust, aga ka sünget muret, lohutamatut leina ja hävingut. Rusudeks lastud koolimajast veelgi raskem oli külastada sõjas hukkunud laste mälestuspaika Kiievis. See tapetud laste pilte ja mälestust kandev memoriaal meenutab talumatut julmust ja ebaõiglust, mida Venemaa hävitustöö on Ukraina peredele kaasa toonud. Iga päev, mil Venemaa agressioonisõda kestab, on röövitud päev Ukraina lastelt ja peredelt,“ ütles Tanel Kiik.

Kiik rõhutas, et sõja ajal on Venemaa tapnud tuhandeid ja küüditanud kodudest kümneid kui mitte sadu tuhandeid Ukraina lapsi. „Paraku ei tea keegi ohvrite koguarvu. Ükski laps ei ole aga statistika. Iga laps on ainulaadne ning väärib õnnelikku ja rahulikku lapsepõlve turvalises kodus. Venemaa õõvastav tegevus on ebainimlik ja aegumatu sõjakuritegu, mille toime panijad tuleb vastutusele võtta,“ lausus Kiik.

Eesti-Ukraina parlamendirühma aseesimehe kinnitusel tuleb meil Eestis ja Euroopas endalt iga päev küsida, kas see, mida Ukraina toetamiseks tehakse, on ikka piisav. „Vaba maailm peab suurendama oma ühiseid jõupingutusi, et Venemaa sõjamasin võimalikult kiiresti peatada. Selleks on vaja nii majanduslikku ja sõjalist abi kui ühemõttelist rahvusvahelist toetust. Euroopal, Ameerika Ühendriikidel ja vabal maailmal pole moraalset õigust väsida ajal, mil Ukraina naised ja mehed hoiavad rinnet Euroopa ja kurjuse impeeriumi vahel,“ lausus Kiik.