Sven Mikser Trumpi süüdimõistvast kohtuotsusest

Süüdimõistev kohtuotsus ei pruugi Trumpi valimistel osalemisele vahetut õiguslikku mõju avaldada. Kuigi karistuse määramist tuleb Trumpil veel kuu oodata, on võimalus, et ta reaalselt trellide taha saadetakse, siiski kaduvväike, kommenteerib Donald Trumpi kohtuprotsessi Europarlamendi saadik Sven Mikser.

Presidendikandidaadi staatust New Yorki vandekohus Trumpilt ära võtta ei saa. Samuti saab Trump sügisestel valimistel ise hääletada, sest Floridas, mille resident ekspresident on, piirab seadus küll süüdi mõistetud kurjategijate valimistel osalemist, kuid keelab selle vaid juhul, kui samasugune piirang kehtiks ka osariigis, kus süüdimõistev otsus langetati.

Valijate eelsitustele võib Trumpi süüdi mõistmine teatud mõju avaldada, iseasi, kas see on piisav, et muuta tulemust mõnes võtmeosariigis. Registreeritud vabariiklaste seas on Trumpi ülekaal mäekõrgune ning valdav osa tema toetajatest usub kohtuprotsessi olevat poliitiliselt motiveeritud. Võib arvata, et vabariiklastest tuumikvalijaid võib ekspresidendi süüdi jäämine pigem konsolideerida. Registreeritud demokraatide seas on lood vastupidi – absoluutne enamus välistas Trumpi poolt hääletamise juba ammu enne äsjast ohtuotsust ning Trumpi süüdi mõistmine vaid kinnitas nende veendumusi.

Enim mõju võib süüdimõistev otsus avaldada niinimetatud sõltumatutele valijatele. Nende seas on arvestataval määral inimesi, kes on varasemates küsitlustes eelistanud Trumpi, kui tunnistanud, et süüdimõistev otsus võiks panna neid oma eelistust muutma.

Osariigid, millel tuleks silm peal hoida, on eeskätt Wisconsin, Michigan, Pennsylvania, Georgia, Nevada ja Arizona. Enamikus neist on Trump viimastel kuudel olnud napis eduseisus ning tasub jälgida, kas New Yorki vandekohtu otsus toob mõne avalikus arvamuses kaasa arvestatava võnke Bideni kasuks. Samas tasub aga meeles pidada ka seda, et valimisteni on jäänud veel tervelt viis potentsiaalselt poliitiliselt tormilist kuud.

Eesti diplomaatilist suhtlust USAga New Yorki vandekohtu otsus mõistagi ei mõjuta.

SVEN MIKSER ⟩ Neile valijaile võib Trumpi süüdimõistev kohtuotsus mõjuda