Sotsiaaldemokraadid nõustusid põhiseadust muutma, kompromiss säilitab valimisõiguse halli passi omanikele

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse enamus otsustas 5. novembri hilisõhtul minna valimisõiguse küsimuses edasi päev varem väljakäidud kompromissettepanekuga – koalitsioon algatab  põhiseaduse muutmise protsessi, mis võtab Vene ja Valgevene kodanikel kohalikel valimistel hääleõiguse ära, aga  jätab selle alles määratlemata kodakondsusega inimestele.

Paralleelselt liigutakse edasi ettepanekuga täiendada kohalike omavalitsuste volikogude valimise seadust registreerimiskohustuse rakendamisega välismaalastele.

“Oleme selgitanud sotsiaaldemokraatide seisukohti vähemalt poolteist aastat, mil valimisõiguse küsimus on avalikus debatis esil olnud. Me oleme endiselt seisukohal, et põhiseadust vahetult enne valimisi muutma minna ning kohalikus elus kaasarääkimise õigust elanikelt nende kodakondsuse põhjal ära võtta ei ole parim lahendus. Peame aga mõistma, et kui sotsiaaldemokraadid jääksid põhiseaduse muutmise protsessis kõrvaltvaatajaks, võetakse valimisõigus ära ka ligi 60 000 n-ö halli passi omanikult, kelle ainus koduriik on Eesti,” ütles sotsiaaldemokraatide esimees Lauri Läänemets ERRil, tunnistades, et erakonnas on selles küsimuses erimeelsusi.

7. novembril anti riigikogu menetlusse 61 koalitsioonisaadiku algatatud põhiseaduse muutmise eelnõu. „See jätab Eesti kodanike kõrval valimisõiguse alles Euroopa Liidu ja NATO riikide kodanikele ning määratlemata kodakondsusega inimestele,“ sõnas SDE fraktsiooni esimees Priit Lomp. Juba uuel nädalal koguneb tema sõnul Toompeal töörühm, et arutada sotsiaaldemokraatide eelnõu, mis käsitleb registreerimiskohustuse sisseseadmist hääleõigusega välismaalastele  ja kodakondsuseta isikutele. Priit avaldas ühtlasi imestust selle üle, et Isamaa, kes sarnaselt Reformierakonna lubas riigikogu valimistel võtta valimisõiguse ära üksnes Vene ja Valgevene kodanikelt, keeldus halli passi omanikke puudutava sätte tõttu ühinemast põhiseaduse muutmisega algatusega. Ta osutas Postimehele antud intervjuus, et selle taga on ilmselt Urmas Reinsalu poliittehnoloogia.

Riigikokku jõudnud põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu järgi on „kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel on seaduses ettenähtud tingimustel  hääleõiguslikud selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad Eesti kodanikud, kodakondsuseta isikud, Euroopa Liidu kodanikud ja Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni osalisriigi kodanikud, kes on vähemalt 16 aastat vanad.“ Kodakondsuseta isikute ja hääleõiguslike välismaalaste valimisnimekirjadesse kandmise tingimused ja korra sätestab eelnõu kohaselt seadus.