Sotsiaaldemokraadid soovivad, et täna parlamendi menetlusse antud Iisreali konflikti käsitlevasse riigikogu avaldusse jõuaks ka äsjase ÜRO Peaassamblee resolutsiooni nõue relvarahu kehtestamiseks, et leevendada tõsist humanitaarkriisi Gazas.
„Loomulikult mõistavad sotsiaaldemokraadid hukka Hamasi 7. oktoobri terrorirünnakud Iisraeli rahva vastu ning toetavad täielikult Iisraeli riigi õigust ennast kaitsta. Arvestades tänaseks kujunenud humanitaarolukorda Gazas, esitame avaldusele muudatusettepaneku, mis rõhutab vajadust kehtestada humanitaarkaalutlustel relvarahu vastavalt ÜRO Peaassamblee üleskutsele,“ ütles sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Raimond Kaljulaid.
ÜRO resolutsiooni poolt, mis sisaldas relvarahu nõuet, hääletasid Kaljulaidi sõnul sellel nädalal paljud Euroopa riigid, sealhulgas Eesti ja kõik Põhjamaad – Soome, Rootsi, Taani, Norra ja Island, samuti Eestile olulised liitlased Prantsusmaa ja Taani. „Relvarahu pooldavate riikide seas on ka Läti ja Poola, lisaks Portugal ja Hispaania Lõuna-Euroopast. Tõsi, mõned Eesti liitlased, nagu Saksamaa, Suurbritannia ja Leedu jäid erapooletuks. Ameerika Ühendriigid hääletasid ühena vähestest ÜRO liikmesriikidest resolutsiooni vastu,“ märkis Kaljulaid. Euroopa Liidu 27 liikmesriigist toetas avaldust 17 ja vastu hääletas ainsana Tšehhi, NATO liikmesriikidest toetas avaldust 20 ja vaid kaks olid otseselt vastu, lisas ta.
„Ei ole mitte ühtegi head põhjust, miks Eesti ei peaks olema solidaarne valdava enamuse meile väärtustelt kõige lähedasemate liitlaste ja partneritega ning veel vähem on põhjust riigikogul kujundada relvarahu küsimuses valitsusest erinevat seisukohta. Kui relvarahu mainimine on mõnele üksikule saadikule vastuvõetamatu, siis mõistagi on võimalik jääda muudatusettepaneku osas eriarvamusele,” märkis Kaljulaid.
Olukord Gazas on tema sõnul hetkel väga keeruline. „Arvestatav osa Gaza elanikest on olnud sunnitud oma kodudest lahkuma, Gaza tervishoiusüsteem on kokku kukkunud. Inimesed, ka rasedad ja vastsündinud ei saa vajalikku arstiabi. Ei ole piisavalt toitu ja puhast joogivett. Tegu on kirjeldamatu humanitaarkatastroofiga, mille leevendamine sõjaseisukorras on praktiliselt võimatu. Seetõttu ongi vaja kehtestada relvarahu ning täpselt see ongi ÜRO resolutsiooni mõte. Küsimus on tuhandete kui mitte kümnete tuhandete inimelude päästmises,“ tõdes Kaljulaid.