Siseministeerium kutsub metropoliit Eugeni selgitusi andma

Siseministeeriumi asekantsler Raivo Küüt kutsub viivitamatult välja Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku metropoliit Eugeni selgitamaks tema osalemist poliitilises aktsioonis MTÜ-ga Koos Rahu Eest Eestis.

Täna levis sotsiaalmeedias Koos Rahu Eest Eestis MTÜ esindajate videoüleskutse, milles metropoliit Eugeni kutsub 22. veebruaril Toompeal toimuva meeleavalduse «Üheskoos rahu nimel” raames ühispalvusele rahu eest. Koos Rahu Eest Eestis MTÜ on esinenud Kremli-meelsete seisukohtadega.

Siseminister Lauri Läänemets ütles, et taunib ühemõtteliselt igasugust kiriku, usulise ühenduse või usujuhtide sekkumist ilmalikku poliitikasse, sest see on põhimõtteliselt ebamoraalne. „Metropoliit Eugeni semutsemine Kremli-meelse liikumisega Koos/Vmeste on aga veel häirivam, sest seeläbi laenab agressorriigi kodanikust usujuht oma nägu, häält ja järgijaskonda küsitavate ideede ja eesmärkidega poliitilise liikumise poolt korraldatud aktsioonile. See on kiriku ja vaimulikkonna kasutamine ilmaliku poliitilise agitatsiooni eesmärgil. Kutsume metropoliit Eugeni selgitusi andma ning seejärel otsustame edasised sammud,“ sõnas Läänemets.

Siseministeerium suhtles Ukrainas toimuva Vene Föderatsiooni agressiooni teemal metropoliit Eugeniga viimati 2022. aasta sügisel. Tollal mõistis metropoliit selgelt oma rolli ja vastutust antud julgeolekuolukorras ning oli ennast ja tema poolt juhitava kiriku avalikult Moskva patriarh Kirilli sõda õhutavatest sõnavõttudest distantseerinud.

Eesti julgeolekut ja avalikku korda ohustavatele sündmustele ja tegevustele reageerivad õiguskaitseasutused asjakohaste meetmetega.