RAIMOND KALJULAID: EKRE rikub Isamaa ja Keskerakonna õigusi

Lugesin huviga Keskerakonna esimehe Mihhail Kõlvarti kompromissile jõudmise ettepanekut. Ma tõesti lootsin, et see sisaldab põhjalikult läbi töötatud mõtteid, kuidas taastada riigikogu töövõime. Opositsioonis on kolm erakonda. Oleks väga tervitatav, kui Keskerakond ja Isamaa mõtleksid sisuliselt kaasa, kuidas ületada EKRE lausobstruktsioon ja taastada parlamendi tavapärane töö. Aga ei, Kõlvarti ettepanekut ei saa kahjuks käsitleda ei sisulise ega ka mitte realistlikuna.

Esiteks on ta valesti omistanud süü ja vastutuse „mõlemale poolele“ ning jutustab sellest, kuidas kõik peavad tegema mingi sammu. Keskerakonna esimees ei ole halvasti informeeritud. Ta kindlasti teab, et tänaseks ei ole asi kaugeltki koalitsiooni ja opositsiooni vastasseisus, vaid üks opositsioonierakond, EKRE on võtnud riigikogu pantvangi ning rikub ka Isamaa ja Keskerakonna õigusi.

Kahju kannab terve riik
Pole mõtet rahvale rääkida, et põhjus on valitsuse poliitikas. EKRE teeb seda kõike pimedast riigivastasest vihast ja kibestumusest, sest mingit ratsionaalset põhjust selliseks obstruktsiooniks enam ei ole. EKRE ei ole oma tegevusega saavutanud ei sisulist ega ka mitte poliitilist edu. Tegu on parlamentaarse terrorismiga.

Selle tõttu kannab kahju terve riik – seadusandliku kogu töö on häiritud ning oluliste ja vajalike otsuste vastuvõtmine venib. Riigikogu ei saa keskenduda täiel määral oma ülesannete täitmisele. Kannatab majandus, sest seadusandjal on vähem aega mõelda, kuidas aidata kriisis ettevõtlust ja vähendada bürokraatiat jne. Kannatab kogu ühiskond ja ka Eesti riigi rahvusvaheline maine.

EKRE tegutsemise tulemuseks on see, et räigelt rikutakse ka ülejäänud kahe opositsioonierakonna õigusi.

Ma ei kahtle selles, et Keskerakonna fraktsiooni juhid ning liikmed sooviksid sisuliselt kaasa rääkida nii riigieelarve kui ka mitmete teiste märgiliste otsuste osas. Aga nende võime seda teha on samuti oluliselt piiratud. Isamaa on kujunenud olukorrast saanud vähemalt poliitilist kasu, Keskerakond ei sedagi.

Kriisi lahenduseks ei saa olla see, et valitsus muudab oma poliitika osadele opositsioonierakondadele meelepärasemaks. Sellele, nagu me oleme näinud, järgnevad lihtsalt uued nõudmised. Opositsioonierakonnad pole suutnud isegi omavahel kokku leppida, mida nad tahavad. Läbisegi nõutakse iga päev erinevaid asju: vastu võetud seaduste tühistamist, peaministri või teiste valitsuse liikmete tagasiastumist, menetluses olevate eelnõude arutelude katkestamist, veel riigikogule üle andmata seadusandlikest algatustest loobumist.

Isamaa ja Keskerakond peavad distantseeruma EKREst
Praeguseks on Kõlvarti ettepanekule vastanud Martin Helme, kes teatas, et ei ühine sellega. EKRE nõuab kõigi maksuotsuste tagasipööramist ja rohelisele elektrile ülemineku lõpetamist. Lisaks tuleb riigikogu enamuse toetusel ellu viidud perekonnaseaduse muudatused panna tagantjärele (!) rahvahääletusele, vaenukõneseadusest loobuda ning e-valimised tühistada. Huvitaval kombel on loobutud nõudest tagandada peaminister, aga võib-olla see lihtsalt ununes.

Mul on väga austatud Mihhail Kõlvartile vastuettepanek. Et üldse kuhugi jõuda, oleks esmalt vaja, et opositsioon kujundaks praeguse olukorra suhtes adekvaatse suhtumise. Aitab küll sellest vanast plaadist, kuidas „kõik peavad sammu tagasi tegema“. Aitab inimeste lollitamisest, et siin on kõigil vastutus.

On vaja, et Isamaa ja Keskerakond distantseeruksid otsustavalt ja täielikult oma kunagisest koostööpartnerist EKREst. Neil tuleb selgelt hukka mõista seadusandliku kogu töö halvamise ja seega Eesti parlamentaarse riigikorra hävitamise katse, mis on ohuks ka Eesti julgeolekule.

Sealt edasi on vaja tulla laua taha ja koos valitsuserakondadega mõelda, mida teha, et nii valitsus kui ka opositsioon saaksid normaalselt tööd teha. Ja see pole automaksu või õpetajate palga küsimus. Küllap saab iga mõtlev inimene aru, et EKRE jaoks on need vaid ettekäänded.

Selle asemel aga lugesin Keskerakonna liidrilt populistlikku ja nõrgukest loetelu „ettepanekutest“, millega pole mitte midagi peale hakata. Ta teab seda ju ise ka. Kui see on Keskerakonna tase, siis pole ime, et erakonna reiting upub nagu tiiki visatud vana autorehv.

Raimond Kaljulaid: EKRE rikub Isamaa ja Keskerakonna õigusi