PIRET HARTMAN: Milline on riigi ootus Eesti Postile?

Eesti Postil kui ettevõttel on suur potentsiaal, kuid lisaks äriliste võimaluste edasiarendamisele, on riigi seisukohalt kõige olulisem viia ellu avalikke teenuseid. Selleks on universaalse postiteenuse osutamine järjepidevalt, kvaliteetselt ja taskukohase tasu eest.

Olen rahul ettevõtte olemasolevate tulemustega. 1. augusti seisuga oli Eesti Postil 44 postkontorit, 368 pakiautomaati ja 50 postipunkti. Maapiirkonnas osutatakse teenust ka personaalse postiteenuse  kaudu. Mul on hea meel, et ettevõte on rakendanud strateegiat, mis võimaldab täita riigile seatud kohustusi. Ja viimane on regionaalse arengu seisukohalt ülioluline. Eesti Posti nõukogu toimib läbipaistvalt ja efektiivselt. See koosneb laia kompetentsi pagasiga ekspertidest, kelle juhtimisel on ettevõte oluliselt laienenud ja arenenud.

Loomulikult võime öelda, et teatud regionaalsete aspektide koha pealt on ehk muudatused olnud valusalt tuntavad, kuid samas on rakendatud ka alternatiive, mis toimivad, kuid kindlasti vajavad harjumist.

Tunnustan ka Eesti Posti kaubamärgi Omniva julgeid samme nii rahvusvahelistele turgudele sisenemise kui ka innovatsiooni juurutamise eest – näiteks posti külmkastid ja uuenduslikud juurdepääsupunktid.

Kaalume võimalusi

Koalitsioon on võtnud sihi riigiettevõtted börsile viia. Siiski on kõiki neid samme kaaludes meie jaoks eelkõige eesmärgiks kapitali kaasates suuta tugevdada ettevõtte positsiooni. Muu hulgas pakkuda ka edasi riigi jaoks olulisi avalikke teenuseid ning neid mitte koomale tõmmata. Samas tuleb arvestada, et need pole tihti rahaliselt kasumlikud, vaid pigem vastupidi. Kindlasti on see üks neist kriteeriumitest, mis äriloogikaga vastavuses pole.

Selleks, et eelnevatest aspektidest lähtuvalt otsus teha, on meil Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumis käimas analüüs Eesti Posti võimalikust börsile viimisest, millega tullakse välja novembris 2024. Praegu on sisu veel liiga vara tutvustada, sest see võtab arvesse universaalse postiteenuse (UPT) osutamise põhimõtete muutusi, mis kajastuvad muudetavas postiseaduses. Postiseaduse muutmine jõuab Riigikogu menetlusse 2025. aastal ja jõustuks 2026. aastal.

Oleme Omniva juhiga selgelt samal seisukohal, et antud otsused tuleb teha hästi läbi kaalutult ning ühiselt.  Ettevõte peab sisemiselt olema aktsiate esmaseks avalikuks pakkumiseks ehk IPO-ks valmis – sisemised protsessid, juhtimine ja kontroll peavad olema paigas, sest börsil olek eeldab tugevamat kontrolli investorite poolt ja suuremaid nõudeid läbipaistvuseks. Edukas IPO leiab aset tavaliselt siis, kui ettevõte suudab tasakaalustada ajaloolise tulemuslikkuse (tugev varasem finantstulem) ja tulevase kasvuvõimaluse. Ajastus peab arvestama ettevõtte kapitalivajadusi, et tagada finantstulemuste jätkumine. Seega oleks Eesti Posti IPO optimaalne ajastus mitte varem kui 2026. aasta.

IPO ajastus ja riskifaktorid

Riskifaktoritest väärib esiletõstmist asjaolu, et laiem IPO-turg meie regioonis ei ole hetkel taastunud. Oluline on väliskapitali meelestatus meie regiooni suhtes, mis ei ole hetkel ülemäära positiivne. See pärsib omakorda huvi meie ettevõtete vastu.

Samas tasub olla paindlik, teha vajalikud ettevalmistused ja olla valmis IPO käivitamiseks, kui turutingimused muutuvad meile taas soodsaks.

Seega ajastus on siinkohal võtmetähtsusega. Hetkel on väliskapital Tallinna börsilt pigem lahkumas ning ka meie enda institutsionaalsed investorid (näiteks pensionifondid) on olnud sunnitud geopoliitiliste riskide maandamiseks portfelle hajutama mujale. Teeme kindlasti koostöös Eesti Postiga IPO osas ettevalmistusi ja analüüsime, aga lõppkokkuvõttes sõltub kõik ikkagi tegelikust turusituatsioonist, geopoliitilisest olukorrast meie regioonis ning majanduse väljavaadetest. Enne kui see trend pole pöördunud, on Eesti Posti vähemusosaluse börsile viimine ja eduka IPO korraldamine küllaltki keeruline.

Olen seni öelnud, et börsile minnes on oluline läbi mõelda riigi jaoks saadav lisandväärtus. Aitäh ka Äripäevale siinkohal mõtete vahetamise eest. Peame praegu  lihtsalt olulised küsimused läbi arutama ning siis edasi liikuma. Loodan väga, et selle aasta lõpuks on plaan olemas ning ka valitsuses seisukoht kokku lepitud.

Minister Hartman: sobiv aeg Eesti Posti IPOks ei ole veel käes