Ametiühingute maailmaorganisatsiooni juhiga kohtunud tervise- ja tööminister Peep Peterson kritiseeris keskpanku intresside liiga kiire tõstmise pärast, sest “see võtab keskklassilt kodud ja kärbib tavatöötaja palgatõusu ega lahenda ka inflatsioonilaine tuumprobleemi, milleks on energiapuudus“. Petersoni sõnul kustutab Euroopa Keskpank tuld bensiiniga ja kaotajaks on keskklass ning ühiskonna nõrgemad.
“See, et Eesti inimeste ostujõust on kadunud üle kümne protsendi, on põhjustatud eelkõige Euroopa ja maailma kõrgeimatest energiahindadest. Nüüd annab peredele ja majandusel lisapaugu EURIBORi kiire kasv. Kes on jaksanud võtta kodulaenu, peavad lisaks energiašokile sööma ära ka intressišoki ja see on ebaõiglane, paljude kodud võivad olla ohus,” ütles tervise- ja tööminister.
Ka intressitõusu mõju tööturule on otseselt negatiivne. “Ettevõtted on sunnitud kiiremini koondama, koondatutest ainult paremad leiavad uue töö ja tööpuudus kerkib veel oluliselt üle 8 protsendi taseme,” oli Peterson kriitiline. “Keskpanga eesmärk on majandust külmutada, korjata kontodelt ära vahendid palgatõusuks ja investeeringuteks. Mulle sotsiaaldemokraatliku tööministrina see tee ei sobi üldse,” ütles Peterson.
Tema sõnul on ainus, mida Eesti valitsus teha saab, ettevõtete energiakulude osaline kompenseerimine. “Keskpanku võib küll kritiseerida, aga sekkuda ei tohi. Samuti oleks halb praktika seadusega kodulaenude ERIBORist lahtisidumine, kuigi aktiivsem konkurents Eesti panganduses võiks selle tervitatava muutuse tuua,” hindas Peterson.
Inflatsioon oli novembri seisuga 11.1%. Kuue kuu EURIBOR oli detsembri lõpu seisuga jõudnud 2,585 protsendini ning prognooside järgi jätkub tõus kuni suveni. Töötuse määr on 3. jaanuari seisuga 8.1, mis on esimest korda üle 8% märgilise taseme.