Omavalitsuste uus rahastamismudel aitab vaesemaid linnu ja valdu

Riigikogu kinnitas tänasel erakorralisel istungil 55 poolthäälega Robin Hoodiks kutsutud seaduse, mille alusel jagatakse alates jaanuarist osa jõukamate omavalitsuste tulust vaesemate  omavalitsuste kasuks ümber.

Sotsiaaldemokraat Madis Kallase sõnul on tulumaksuseaduse muudatuste keskne eesmärk panna piir regionaalse ebavõrdsuse süvenemisele„Eesti maaelu väljasuremise koha pealt on põhi peaaegu käes. Selleks, et mitte enam sügavamale sohu vajuda, tuleb tegutseda. Pakutud lahendus annab vananeva rahvastikuga kehvemal järjel valdadele rohkem raha, mis võimaldab rahvastiku muudatustega paremini kohaneda ja piirkondlikku mahajäämust leevendada,“ ütles Kallas.

„Oluline on ka see, et me tunnistame selle seadusega regionaalse ebavõrdsuse probleemi olemust ja näitame üles julgust leida päris lahendusi,“ lisas Kallas, kes eelmise regionaalministrina „Robin Hoodi“ eest seisis ja eelnõu valitsusse viis. Riigikogus kaitses sama seadust regionaal-ja põllumajandusminister Piret Hartman.

Uute põhimõtete järgi laekub omavalitsustele senisest enam maksutulu pensionitelt, mis soosib neid linnu ja valdu, kus eakate osakaal on  kõrge. Samas aeglustub mõnevõrra tulumaksu laekumine seal, kus elab arvukalt tööealisi inimesi ja on kõrgem palgatase.

Aastatel 2025–2027 suurendatakse järk-järgult seda tulumaksu osa, mis eraldatakse omavalitsustele kohaliku elanikule makstavalt riiklikult pensionilt. Vastav protsent kerkib kolme aastaga 2,5-lt 10,23-le.