Karmo Kuri: valimistel võimutsevad märatsejad ja räuskajad. Üks lihtne muudatus päästaks

Eesti suur väljakutse ei seisne mitte selles, kas valimised võidab EKRE või Reformierakond, vaid tõelised lahendamist vajavad küsimused on hariduse, keskkonna, julgeoleku ja energeetika valdkondades, kirjutab Eesti Päevalehes Nõmme linnsaosa vanem Karmo Kuri. Need on omavahel tihedalt põimunud ning mõjutavad väga tugevalt meie tulevikku. Selles olukorras ei ole poliitilised liivakastimängud aktsepteeritavad.

Soov iga hinna eest vastasseisude najal silma paista muudab olulised küsimused naeruväärseks ning ebaoluline tõstetakse püünele. Väga paljud näevad selle mängu läbi, aga kodanikena tuntakse jõuetust, sest teha ei saa justkui midagi. Pettutakse ja loobutakse üldse valima minemisest. Loomulikult on ka see valik, kuigi halb, sest paneb meie tuleviku ebakindlamasse positsiooni.

Seda on küll aeg-ajalt mõttevahetustes õhku visatud, aga ehk oleks juba aeg muuta valimissüsteemi, et saaks anda ka vastuhääle? Sellisel juhul saaks valija märatsejate ja räuskajate suhtes enda antipaatiat väljendada ning samas oma maailmavaadet esindavat erakonda või kandidaati toetada.

Lihtne on väita, et selline lahendus süvendaks vastaseise veelgi. Pigem arvan, et see võiks aidata olulisel määral vähendada parteikontorite motivatsiooni kunstlikke ja sisutuid ühiskonda lõhestavaid loosungeid üldse pastakast välja imeda, sest valija saab sellist manipuleerivat käitumist karistada.

Loosungite rusud

Me oleme liiga harjunud Eesti poliitikat defineerivate suurte vastasseisudega, mis tegelikult seisavad savijalgadel. Käes on aeg seda olukorda teadlikult muuta, et me ise mingil ajal loosungite rusude alla ei mattuks. Need on ohtlikud, sest lisaks poliitilistele jõududele keeravad üksteise vastu üles ka erinevad ühiskonnagrupid.

See lõhub Eesti tulevikku mitmel tasandil. Parlamendis on vähem võimalikke kombinatsioone koalitsioonide loomiseks, aga need jõuavad ka argiellu. Sünnipäeva- ning jõululauas põrnitsevad lähedased üksteist, sest suur poliitiliste seisukohtade veelahe kulgeb mõnikord laua keskelt või mööda selle servi. Naabrid põrnitsevad üksteist, sest nende poliitilised vaated on erinevad.

Elame praegu keerulisel ajal, mis nõuab meilt ühiskonnana aina enam koostööd. Kujundlikud ja kunstlikud vastasseisud meie ees seisvate väljakutsete lahendamist ei soodusta. Teeme neile lõpu ning tegeleme sisuliste küsimustega, mis meie riigi ja rahva jaoks päriselt olulised.

Karmo Kuri: valimistel võimutsevad märatsejad ja räuskajad. Üks lihtne muudatus päästaks