Raimond Kaljulaid: kui riik ei suuda, siis peab Tallinn tegutsema

Sotsiaaldemokraat Raimond Kaljulaidi kinnitusel on koroonaviiruse leviku riskitase Eestis väga kõrge. Olukorras, kus Reformierakond ei suuda juhtida ega vaktsineerimistempot tõsta, tuleb Tallinnas viia ellu ettepanekud, mida Jevgeni Ossinovski pakkus sel nädalal välja üleriigiliselt.

Kui Tallinn viib ellu need viis ettepanekut, siis aitab see kaasa kriisi lahendamisele mitte ainult pealinnas, vaid üle kogu Eesti:

  1. Kogu Tallinna kommunikatsioonieelarve, linna meediaväljaanded ning enam kui 50 linna meediatöötajat tuleb panna tegelema vaktsineerimise kommunikatsiooniga. Praegu ei ole vaja rääkida inimestele sellest, kuidas kuskil on pandud mänguväljakule uus pink või parandatud ära kolm meetrit kõnniteed. Need uudised võivad oodata kuni inimeste elud on päästetud.
    2. Tuleb suurendada perearstide tulemustasu eakate kõrge hõlmatuse saavutamisel. Eakate veenmistöö on töömahukas, mistõttu peame me seda täiendavalt motiveerima. Maksame kõigile nimistutele, kes saavutavad 80+ earühmas üle 80-protsendilise hõlmatuse, 10000 eurot iga nimistu kohta. Seda nii esmase hõlmatuse kui ka tõhustusdooside eest.
    3. Tuleb mõista, et oleme sisuliselt sõjaseisukorras. Soome meedia on täis uudiseid, et Eestisse ei tohi mingil juhul tulla, siin on täielik viiruse epitsenter. Mida kauem kestab kaos, seda suuremat kahju kannab Tallinna ja Eesti majandus. Tuleb koheselt panna vaktsineerimise teavituse ja korraldusega tegelema ametkonnad, kelle töö ei ole hetkel kriitiline. Näiteid: MUPO-l pole vaja järgmised kaks kuud kontrollida ühistranspordis valideerimist. Võime vabalt peatada väga paljud protsessid linna süsteemis, et nendega seotud inimesed saaksid keskenduda vaktsineerimisele.
    4. Anname igale pensionieas vaktsineeritud inimesele 250 eurot hambaraviraha, mida saab kasutada järgmise kolme aasta jooksul. Õigus sellele peaks olema nii neil, kes tulevad praegu esmavaktsineerima, kui ka neile, kes saavad tõhustusdoosi. Jah, parem kui seda teeb riik, aga kui riik ei suuda tegutseda, siis peab tegutsema Tallinn.
    5. Mitmed Tallinna erakonnad on selleks kampaaniaks mobiliseerinud väga suure arvu vabatahtlike, kes praegu jagavad erakondade telkides valimismaterjale. See armee on juba olemas. Linnal pole vaja teha muud kui pakkuda nendele inimestele lisamotivatsiooni ja tasu ning väga suur osa neist on kindlasti valmis panustama lähinädalatel ja vajadusel kuudel oma aega ja energiat, et kutsuda inimesi vaktsineerima. Tegemist on kogenud tänavakampaania tegijatega, kes saavad selle ülesandega väga hästi hakkama. Kõikide erakondade esindajad on kindlasti nõus ühinema selle ühise eesmärgi nimel – päästa elusid.

„Kui palju nende ettepanekute ellu viimine maksma läheb. Keeruline täpselt hinnata, aga kui üleriigiliselt oli Ossinovski viie ettepaneku ellu viimise kulu suurusjärgus 60 miljonit eurot, siis Tallinnas samasisuliste ettepanekute ellu viimine võiks maksta suurusjärgus 20 miljonit. See on Tallinna eelarvevõimaluste juures tehtav,“ ütles Kaljulaid kokkuvõtteks.