PÄEVA TEEMA | Jaak Juske: Kaljulaidi parimad aastad on veel ees ja euroopalike erakondade uksed on talle lahti

Kui vaadata Eesti seniseid riigipäid ning nende karjääri, siis on Kersti Kaljulaid mitmes mõttes eriline. Meil pole kunagi varem olnud 51-aastast ekspresidenti. Pigem lahkutakse Kadrioru lossist kuue- või seitsmekümnendates eluaastates, kirjutab sotsiaaldemokraat Jaak Juske Eesti Päevalehes.

Kõik senised Eesti riigipead on löönud enne ametiaega pikemat või lühemat aega aktiivselt kaasa sisepoliitikas. Pärast ametiaega on nad võtnud sõna Eesti ühiskonnas olulistel teemadel, otseselt sisepoliitikasse pole neist aga keegi naasnud.

Kersti Kaljulaid pole poliitikuametit varem pidanud, tema esimene kandideerimine valimistel oligi kohe riigipea ametisse. Tõsi, küll on ta olnud mitu aastat peaminister Mart Laari nõunik. Ka oma ametijärgses karjääris võib ta riigipeade väärikas reas teha ajalugu.

Väga võimalik, et president Kaljulaid otsustab kasutada oma väga suurt välispoliitilist kogemust ja kandideerib ametikohale väljapool Eestit. Kui ta peaks aga otsustama tulla sisepoliitikasse, on arvatavasti kõigi euroopalikke väärtusi kandvate erakondade uksed talle lahti. Rahva seas kõrge toetusega endise riigipea poliitiline kapital avaks talle koha partei kõige kõrgemas tipus.

Sotsiaaldemokraatidel on president Kaljulaidiga maailmavaateliselt väga palju ühist. Toetasime tema võitlust põhiseaduslikke väärtuste eest Ratase teise valitsuse ajal. Väga sümpaatne oli presidendi südi seismine meie ühiskonna nõrgemate eest.

Aga mis siin ikka ennustada. Oma valikud teeb endine riigipea ise. Igal juhul täname president Kaljulaidi tema väärika ametiaja eest Kadriorus ning oleme kindlad, et Eesti ajaloo noorima ekspresidendina näeme teda kindlasti veel rohkem kui ühes rollis meie ühiskonda panustamas. Parimad aastad on alles ees.

PÄEVA TEEMA | Jaak Juske: Kaljulaidi parimad aastad on veel ees ja euroopalike erakondade uksed on talle lahti