Jevgeni Ossinovski: kolmas doos kui sümptom juhtimise puudumisest

Sajad inimelud on kaalul, võib-olla tuhanded. Sellist tuima lohakust ei ole meie rahvas ära teeninud, kirjutab sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski Eesti Päevalehes.

Eesti riik on jätnud ühiskonna kolmanda laine eel piisava kaitseta. Kevadel püstitatud eesmärgid jäid saavutamata. Töö tõhustamise asemel otsustati eesmärke lõdvendada. Aga ka need jäid septembris saavutamata. Samal ajal Tanel Kiik kõneleb pikalt ja põhjalikult sellest, kuidas töö käib täie hooga ning aina paremaks läheb.

Sellele andis eile riigikogus hinnangu riigikontrolör Janar Holm: „Vaktsineerimisplaani ei ole. Õigemini, formaalselt on ta olemas, aga me ju näeme, et me ei täida selles toodud eesmärke tähtaegselt. Loomulikult on võimalik sellega leppida ja vaadata, kuidas kõik kulgeb.

Aga minu hinnangul selleks, et liikuda juhitult soovitud sihi suunas, tuleb see siht ikkagi määrata. Hetkel on ju näha, et 31. oktoobriks 70% hõlmatust täiskasvanutel – ei saavutata; 16-17-aastastel 31. oktoobriks 70% hõlmatust – ei saavutata; 30. novembriks 80% 60+ elanikkonnast vaktsineerituse eesmärki — ei saavutata.“

Karm hinnang. Kahjuks tõene.

Kaja Kallas ja nüüd ka Tanel Kiik on oma juhtimisvastutust püüdnud leevendada süüdistava küsimusega opositsiooni suunal: „Aga no mis on teie konstruktiivsed ettepanekud?“ Ja siit ma jõuan kolmanda doosini.

Juba augustis olid meil Krista Fischeri arvutused, mis kinnitasid teiste riikide andmeid, et 6 kuu möödudes väheneb vaktsiinide kaitse nakatumise vastu laias laastus poole võrra (kaitse samaväärne 1 doosiga). Praktikas nägime siis, kuidas täisvaktsineeritud õpetajad haigeks hakkasid jääma, nagu ka mitmed teised eesliinitöötajad.

1. septembril tuli Euroopa Nakkustõrje Keskuse raport, mis soovitas tõhususdoosi haavatavatele rühmadele (hooldekodu elanikud, kaasuvate haigustega eakad). Eesti otsustas oodata Euroopa Ravimiameti (EMA) hinnangut. Eks seegi otsus oli vaieldav, kuna mitmed riigid alustasid tõhustusdoosidega enne seda.

Vastav ravimiameti otsus saabus alles 4. oktoobril. Neis riikides, kus vaktsineerituse tase on kõrge, eriti eakate seas, ei ole tõhustusdooside küsimus muidugi nii ajakriitiline. Meil on, kuna tervelt 26 tuhat 80+ inimest on vaktsineerimata.

Kommunikatsioonikäkk

Päev pärast EMA otsust andis sotsiaalministeeriumi nõuandev komisjon soovituse alustada tõhustusdoosidega. Ootamatul kombel aga eristas eakaid, kellele võiks teha tõhustusdoose „mitte varem kui“ pool aastat vaktsineerimiskuuri lõppemisest, ja teisi nakkusohtlikes olukordades töötajaid, kelle puhul määrati ajaks 8 kuud.

Nimetatud 8 kuud, muide, ei ole EMA hinnangus ning seda ei ole keegi päriselt suutnud selgitada olukorras, kus meil on vaktsiini väga palju üle.

Kaks päeva hiljem otsustaski valitsus erikategooriast vabaneda ning võimaldada ka õpetajatele, arstidele ja teistele lisadoosi 6 kuu möödudes. See tekitas täiesti tarbetu kommunikatsioonisegaduse – eksperdid ütlevad, et täiendavat doosi ei tohiks teha enne kui 8 kuud, aga poliitikud ütlevad, et võib kohe teha.

Väga paljud inimesed kratsisid kukalt – kas peaks usaldama pigem eksperte või poliitikuid. Ka nõuandekomisjoni sõnastus „mitte varem kui“ tekitas pigem ohu- kui turvatunde. Muide, valitsuse otsus oli õige ning kommunikeerima olekski pidanud ainult seda, mitte tekitama inimestes segadust.

Ja mis sai edasi? Mitte midagi. Lihtsalt mitte midagi. Kui te lähete praegu, peaaegu nädal hiljem vaktsineeri.ee kodulehele, siis seal on üleval 8. oktoobri teade valitsuse otsusest ja siis üks üldine tekst sellest, mis on tõhustusdoos.

Aga üleskutset minna kolmanda doosi järele ei ole! Perearstidele, nagu perearstide seltsi juht kinnitas eile Riigikogus, ei ole antud riigi poolt mingeid korraldusi kolmandate dooside tegemise osas. Ja kui eakas inimene ise pöördub, siis palutakse tulla millalgi hiljem, kui gripivaktsiin ka tuleb.

Mitme eaka käest, kes on ise täna-eile perearsti poole pöördunud, olen saanud tagasisidet, et perearst ei tea, kellele täpselt ja millal kolmandat süsti teha tuleb, nii et olge rahulikud, antakse teada. Perearste võib mõista, kuna vastav ettevalmistustöö jäi riigi poolt tegemata. Arvestades püstloodis liikuvat nakatumiskõverat ning aina kriitilisemat seisu haiglates, on selline korralagedus täiesti uskumatu.

Konstruktiivne ettepanek: hakake juhtima!

On ju mõistlik eeldada, et kui valitsus otsustab oodata kuu aega EMA järele, siis selle aja jooksul valmistatakse tõhustusdoosi korralduslik pool niiviisi ette, et kohe, kui valitsuse otsus tuleb, käivitub detailselt läbi töötatud tegevuskava: teavituskampaania, mis kutsub kõiki eakaid kolmandale süstile, vaktsiiniautod on hommikuks doosid perearstidele viinud, perearstidel on vajalikud juhendid, riiklikud digilahendused on valmis. Aga seda ei olnud. Ja seda ei ole. Ja vaadates, kuidas juhtimisohjad lihtsalt mööda maad lohisevad, seda kardetavasti ka ei tule.

Mul on konstruktiivne ettepanek. Lugupeetud peaminister Kallas ja terviseminister Kiik, hakake adekvaatselt juhtima! Päriselt ka. Ja kui ei oska, siis otsime uued inimesed. Sajad inimelud on kaalul, võib-olla tuhanded. Sellist tuima lohakust ei ole meie rahvas ära teeninud.

Jevgeni Ossinovski: kolmas doos kui sümptom juhtimise puudumisest