Viiratsi alevikuseltsi plaan korraldada aastavahetusel võimas ilutulestik täiesti jahmatav ja jabur.
Tallinna linnavalitsus korraldab mitmendat aastat järjest aastavahetusel ilutulestiku asemel valgusetenduse Vabaduse väljakul. Samuti ei korralda Tallinna linnaosad ilutulestikku eesmärgiga hoida keskkonda ja vältida traumade tekkimist nii loomadele ja ka inimestele. Lisaks kutsutakse üles ka eraalgatuslikest ilutulestikest loobuma, et vähendada keskkonna- ja tervisekahjusid.
Selles valguses on Viiratsi alevikuseltsi plaan korraldada aastavahetusel võimas ilutulestik täiesti jahmatav ja jabur. Plaani põhjendatakse lisaks visuaalsele efektile huntide peletamisega.
Tänaseks on ilutulestiku kahjulikkust tõestatud piisavalt, et selle õigustamine mõjub äärmiselt tagurlikult. Aga tuletagem siis uuesti meelde, miks ilutulestiku kasutamine on problemaatiline.
Esiteks, ilutulestik saastab keskkonda. Selle kasutamine paiskab õhku peenosakesi, süsinikdioksiidi ja raskemetalle, mis võivad settida pinnasesse, jõuda veekogudesse ja kahjustada taimkatet.
Näiteks Saksamaal paiskus aastavahetusel 2016/2017 atmosfääri ligikaudu 4000 tonni peenosakesi, mis ületas Euroopa Liidu soovituslikke piirmäärasid kuni 26 korda. (Imeline Teadus) Need mõjud ei piirdu ainult kasutushetkega, vaid võivad jätta jälje ka pikemaajaliselt.
Teiseks, kui Viiratsi inimeste eesmärk on peletada hunte, tuleb arvestada, et ilutulestik ei mõjuta ainult neid. Hirmu ja stressi kogevad kõik loomad – nii kodu- kui metsloomad. Viimased võivad põgeneda oma elupaikadest, sattuda sõiduteedele ja asulatesse, luues ohtlikke olukordi.
Uuringud on näidanud, et aastavahetuse ilutulestik häirib lindude harjumuspärast käitumist, sundides neid öösel magamiskohtadest lahkuma ja lendama kaugemale, mis suurendab vigastuste ja kurnatuse riski (Rohe Geenius). Niisamuti võib õnnetusi juhtuda ehmunud kariloomade ja kodulindudega. Pealegi pole mingit garantiid, et hundid liiguvad Viiratsi inimeste soovitud suunas.
Kui keskkonna ja loomade heaolu ei ole piisav põhjus ilutulestikust loobumiseks, siis võiks mõelda ka inimeste tervise ja heaolu peale.
Ilutulestikust tekib (õhusaaste kõrval) mürareostus, mis tavaolukorraski võib häirida inimeste heaolu ja und. Ajal, mil maailmas üks sõda ajab teist taga, ei tundu mõistlik pommitamisele sarnaste helide teadlik tekitamine. Selle asemel võiks aastavahetust tähistada loodus- ja inimsõbralikumate alternatiividega.