JEVGENI OSSINOVSKI: Valimisõiguse küsimuse sisuline lahendus

Sotsiaaldemokraadid on töötanud välja sisulise lahenduse valimisõiguse küsimuses, mis annab vajaliku positiivse efekti Eesti julgeolekut halvendamata, kirjutab Tallinna linnapea ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna aseesimees Jevgeni Ossinovski.

Tunnistan, et on pisut naljakas vaadata, kuidas Vene kodanikelt valimisõiguse ära võtmiseks on riigikogus juba mõnda aega justkui ülekaalukas enamus, ometi ei ole need erakonnad siiani suutnud kokku leppida, milline on see konkreetne seadusandlik viis selle tegemiseks. Ühed tahavad peatada, aga mitte ära võtta. Ühed tahavad seda teha lihtseadust, teised põhiseadust muutes. Ühed tahavad hallid passid välja jätta, teised aga ilma jätta. Tahetakse positiivsete riikide nimekirja või hoopis negatiivsete riikide nimekirja või hoopis riikidevahelisi valimislepinguid. Üks erakond tahtis valimisõiguse küsimust lahendada isegi Tallinna võimukõnelustel.

Sotsiaaldemokraadid on öelnud, et kodakondsuse põhjal kõiki ühe lauaga lüües teeme Eestile ja tema julgeolekule haiget, just nii on öelnud eksperdid, just seda saame järeldada integratsiooniuuringutest. Muidugi on Venemaa kodanike seas inimesi, kes kujutavad ohtu Eesti julgeolekule, ent neid on ka Eesti kodanike seas. Teame, et Venemaa kodanikud on väga eriilmeline grupp, kelle seas on arvestatav hulk Eesti patrioote, kes tegelikult tahaksid olla Eesti kodanikud, aga ei saa. Näiteks sellepärast, et Venemaa ei vabasta neid oma kodakondsusest ja sellisel juhul meie neile Eesti kodakondsust ei anna.

Olen varemgi selles küsimuses tsiteerinud president Alar Karist ja teen seda taas: «Kas me ei taga oma julgeolekut paremini nii, kui käsitame iga inimest eraldi, keskendudes tegelikule, hoomatavale ohule, selle asemel et heita kahtluse vari üldisele grupile, mille liikmed justkui ei väärikski kohtlemist isiklikke valikuid langetavate indiviididena. Inimeste sel moel gruppidesse jaotamine oli omane ühele teisele võimule.»

Lähtudes sellest põhimõttest, on sotsiaaldemokraadid töötanud välja parema lahenduse selle küsimuse lahendamiseks. Piiramata valimisõigust grupitunnuse alusel, soovime me viia välismaalaste jaoks sisse kohustuse ennast kohalikel valimistel registreerida. Valijaks registreeritakse ainult selline inimene, kes kinnitab, et ta jagab Eesti põhiseaduslikke väärtusi ning mõistab hukka Venemaa agressiooni. Lisaks sellele on õiguskaitseorganitel võimalus anda oma julgeolekuhinnang konkreetsete inimeste suhtes, mis välistaks nende valijaks registreerimise. Meie hinnangul väheneks sellise muudatuse tulemusena valimisõigusega välismaalaste arv ligikaudu 70 protsendi võrra. Küll võimaldaks see kõigil Eestile lojaalsetel elanikel kohalikus elus jätkuvalt kaasa rääkida.

Meie ettepaneku kasuks räägib veel üks oluline asjaolu. Nimelt saab seda jõustada juba järgmise aasta kohalikeks valimisteks. Valimisõiguse äravõtmise puhul seda enam teha ei saa, vähemasti demokraatiale omase viisakusega mitte.

Mõistan muidugi poliitilist loogikat, miks on oluline täna diskuteerida selle üle, kes on või ei ole agressorriik 2029. aasta kohalikel valimistel. See selgeltnägijate võistlus kahtlemata jätkub, ent toetades meie ettepanekut, on võimalik teha juba järgmisteks valimisteks midagi tõsiseltvõetavat ning seda viisil, mis ei halvenda Eesti julgeolekut.

JEVGENI OSSINOVSKI ⟩ Välisriikide kodanikud registreerugu valima, kui on kinnitanud, et jagavad Eesti väärtusi