Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige Raimond Kaljulaid leiab, et eraarmee Wagneri juhi Prigožini algatatud sõjaväeline mässukatse Venemaal on väga tõsine väljakutse Kremli režiimile ning olukord on palju ohtlikum, kui see oli 1991. aasta augustis.
“Kui vaatame ajas tagasi, siis lagunes Nõukogude Liit suurema verevalamiseta muu hulgas tänu sellele, et sellele eelnesid Gorbatšoviaegsed reformid ja keskvõimu nõrgenemine. Eriteenistused olid hangunud ja Gorbatšov isiklikult ei olnud valmis kasutama ulatuslikku jõudu, et võimu säilitada,” selgitas Kaljulaid.
Kaljulaidi arvates on praegune olukord ohtlikum, sest Putin ei hooli inimeludest. “Putin on oma väärastunud ideoloogia ja võimu säilitamise nimel valmis ohverdama ükskõik kui palju inimesi. Keskvõimu haaret on viimasel ajal tugevdatud ja eriteenistustel on lastud tegutseda stalinistlikus vaimus. Kui sellises olukorras puhkeb kodusõda, siis võib ohvrite arv olla erakordselt suur,” ütles Kaljulaid.
Kaljulaidi sõnul puudub Venemaal täna sisuliselt rahu pooldav demokraatlik opositsioon. “1991. aastal oli Gorbatšovi peamine rivaal demokraat Jeltsin, kuid tänane Putini-Prigožini vastasseis on kahe täiesti amoraalse inimese kokkupõrge. Kumbki neist ei hooli ohvritest,” nentis Kaljulaid.
Kaljulaidi hinnangul on Putini reaktsioon Prigožini mässukatsele seni olnud nõrk – tema avalik pöördumine polnud suunatud niivõrd rahvale kui eriteenistuste ja Venemaa keskvõimu alluvuses olevate üksuste poole, kelle kaitsele Putin loodab. Kaljulaidi arvates esines president jõuetult ja kustunult ning ei pruukinud võitlejatesse ülemäära palju kindlustunnet sisendada.
“Prigožini positsioon ei näi enamike analüütikute hinnangul praegu piisavalt tugev, kuid mina küll ei alahindaks tema potentsiaali tõmmata kaasa väga paljud marurahvuslikult meelestatud Venemaa noored mehed, kes on keskvõimus väga pettunud,” lisas ta.
“Tähelepanuväärne on see, et siiani ei ole tulnud teateid ulatuslikest relvastatud kokkupõrgetest, kuigi sellele ollakse kindlasti väga lähedal. Ühelt poolt soovib Kreml võib-olla võita aega, teisalt mõistetakse, et sellest hetkest, kui veri on tänavatel, ei ole enam tagasiteed. See paneks Venemaal massid liikuma ja sündmused väljuksid täielikult kontrolli alt,” sõnas Kaljulaid.